Film List

Schedule

Tickets

Access

Schedule

Venue

 

 

Schedule

SKIP CITY INTERNATIONAL D-Cinema FESTIVAL 2019 
Schedule

*Numbered tickets may be given out at the door depending on the availability. Please check our website for more details.
*Please make a note that all the times indicated are subject to change

 

«SKIP CITY Audio Visual Hall / Convention Hall»

Date Open
/Start
Audio Visual Hall
Audio Visual Hall
Open
/Start
Convention Hall
Convention Hall
7/13
(Sat)
13:40/14:00 Opening Ceremony
Aesop's Game (87min./★)
7/14
(Sun)
10:40/11:00 Travel Nostalgia (90min./Q&A) 10:10/10:30 Midnight Traveler (87min./Q&A)
14:10/14:30 Sacrifice (76min./Q&A) 13:40/14:00 Lajko – Gypsy in Space (90min./Q&A)
17:10/17:30 F is for Future (62min./Q&A) 16:40/17:00 Sons of Denmark (98min./Q&A)
7/15
(Mon/holiday)
10:40/11:00 Bad Art (81min./Q&A) 10:10/10:30 Short① (76min./Q&A)
14:10/14:30 The Tower (77min./Q&A) 13:40/14:00 Short② (79min./Q&A)
17:10/17:30 Short③ (80min./Q&A) 16:40/17:00 The Day I Lost My Shadow (90min./Q&A)
7/16
(Tue)
10:40/11:00 Sons of Denmark (119min./Q&A) 10:10/10:30 Me & My Brother’s Mistress (96min./Q&A)
14:10/14:30 Blind Spot (98min./Q&A) 13:40/14:00 Dream of Euglena (86min./Q&A)
17:10/17:30 The Idiot’s Back (67min./Q&A) 16:40/17:00 Another Child (96min.)
7/17
(Wed)
10:40/11:00 Irina (96min./Q&A) 10:10/10:30 Sacrifice (76min./Q&A)
14:10/14:30 Midnight Traveler (87min./Q&A) 13:40/14:00 F is for Future (62min./Q&A)
17:10/17:30 Shinjuku Triad Society (101min./★) 16:40/17:00 The Tower (77min./Q&A)
7/18
(Thu)
10:40/11:00 Lajko – Gypsy in Space (90min./Q&A) 10:10/10:30 Made In SKIP CITY (90min./★)
14:10/14:30 The Day I Lost My Shadow (90min./Q&A) 13:40/14:00 One Cut of the Dead (96min.)
17:10/17:30 Short① (76min./Q&A) 16:40/17:00 Bad Art (81min.)
7/19
(Fri)
10:40/11:00 Short② (79min./Q&A) 10:10/10:30 Sex, Lies, and Videotape (100min.)
14:10/14:30 THX 1138 (The George Lucas Director's Cut) (88min.) 13:40/14:00 Short③ (80min./Q&A)
17:10/17:30 Play Misty for Me (102min./★) 16:40/17:00 Travel Nostalgia (90min./Q&A)
7/20
(Sat)
10:40/11:00 Dream of Euglena (86min./Q&A) 10:10/10:30 Blind Spot (98min./Q&A)
14:10/14:30 Another Child (96min./Q&A) 13:40/14:00 The Idiot’s Back (67min./Q&A)
17:10/17:30 Me & My Brother’s Mistress (96min./Q&A) 16:40/17:00 Irina (96min./Q&A)
7/21
(Sun)
10:40/11:00 Closing Ceremony
13:15 Grand Prize Winner Screening

 

«SKIP CITY HD Studio»

Date Open
/Start
HD Studio
HD Studio
7/14 (Sun) 10:10/10:30 Mama Theater (98min.)
14:10/14:30 Camera Crayon (90min./Q&A)
7/18 (Thu) 12:30~17:30 Fulldome Screening

«Media Seven»

Date Open
/Start
Media Seven
7/14 (Sun) 14:10/14:30 Late Blooming (96min./★)
7/15 (Mon/holiday) 15:10/15:30 Tottemo Ghost (105min./★)

*Single screening ticket, Three Ticket Voucher and Competition Screening Pass are not valid for entry to Opening Gala, The First Steps of Top Runners screenings, Barrier Free Screening.

*Program items marked with “Q&A” contain post screening Q&A sessions and ones marked with “★” contain talk events with special guests.

*International Competition, Japanese Film Competition, Opening Gala, The First Steps of Top Runners and Mama Theater are subtitled screenings. (English language films will be screened with Japanese subtitles. Japanese language films will be screened with English subtitles. Films in all other languages will be screened with Japanese and English subtitles.)

*Related Events are admission free.

*Related Events not listed in the English program because they will only be presented in Japanese.


TOP